CZECH DEUTSCH ENGLISH POLAND
[Hlavní strana] [Průběžné výsledky] [Kalendář akcí] [Další informace] [Kontakt ] [Pro registrované]

Návrat na hlavní stranu

Historické ohlédnutí před 53.ročníkem

Opět je tady konec plochodrážní sezóny. Skončily soutěže a přichází zlatý hřeb sezóny doslova a do písmene. Již po třiapadesáté se v Pardubicích pojede závod o Zlatou přilbu. Závod, který je v současné době nejstarším závodem na starém kontinentě.
Poprvé se uskutečnil v roce 1929 a byla to událost. Závod se uskutečnil na slavném dostihovém závodišti a byl to tak trošku symbol té doby. Koně živé střídaly koně uschované v síle motoru. Celkem patnáctkrát se sešli příznivci tohoto sportu na tomto závodišti, aby na travnaté dráze dlouhé 2 400 metrů sledovali nádherné boje, kteří už mnozí z nás znají už pouze ze starých filmových záběrů. Byla to určitě krásná doba a na jména tehdejších předválečných vítězů se dnes díváme jako na jména hrdinů. Devět ročníků se stihlo uskutečnit než přišla první velká přestávka zaviněná válkou. Zdeněk Pohl a Franta Juhan byli jedinými muži, na jejichž počest právě v té době zazněla naše státní hymna. Přitom pamětníci mi jistě prominou, ale vítězství Juhana bylo asi daleko cennější, neboť Pohl zvítězil v historicky jediném národním závodě, to lze vyvážit tím, že na věky bude prvním vítězem.

Platnost obrázku vypršela.

Vítěz první poválečné Zlaté přilby Iig. Hugo Rosák (1947)
Po válce se uskutečnilo dalších šest závodů na travnaté dráze v neuvěřitelném období sedmnácti let, do kterých se zahrnuje i desetiletá přestávka zaviněná dobou kolem výstavby socialismu. Mezi vítěze se zapsali další češi, legendy tohoto sportu Hugo Rosák, Jan Lucák, Antonín Kasper senior a také "soutěžák" Oldřich Klaudinger. Celé toto období přineslo neuvěřitelné stotisícové návštěvy, ale také bohužel pět jmen jezdců, jejichž život skončil právě na této dráze. V roce 1964 se závod přestěhoval na zdejší plochodrážní stadion. Z travnatého závodu se stal klasický a do Pardubic začali nacházet cestu nejslavnější jezdci tohoto sportovního odvětví. Mnozí z nich se pyšnili tituly světových šampiónů. Své mistrovství dokazovali a prokázali pětinásobný mistr světa Ove Fundin, čtyřnásobný mistr světa Hans Nielsen, trojnásobní šampioni Erik Gundersen, Tony Rickardsson a Ole Olsen, ten je dokonce se sedmi vítězstvími nejslavnějším mužem tohoto závodu. Naopak třeba šestinásobný mistr světa Ivan Mauger a čtyřnásobný šampión Barry Brigss tuto trofej nezískali nikdy. Jak potěšitelná je skutečnost, že mezi těmito slavnými jmény najdeme česká jména. Jiří Štancl, Tomáš Topinka, Milan Špinka a Antonín Kasper mladší jsou jezdci, kteří ve Svítkově překročili svůj stín a stali se vítězi tohoto prestižního závodu, kdy startovní listiny byly plné slavných jmen.
I letos se pokusí plejáda našich nejlepších plošinářů pokořit světovou elitu. Pokud se jim to opět povede je toto vítězství o to cennější, že se tak stává v závodě, který se jede jedním z nejspravedlivějších systémů.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 8 názorů)


14.09.2002 v 15:57Stepanka Cermakova

Pavliku z Prahy ty jses uplne blbej a nerozumis nicemu.Jirout sice jezdi dobre,ale Suchanek taky a je o par roku mladsi,tak az budes priste neco o Suchankovi psat,tak se z nekym porad kdo ploche draze rozumi. Treba z Kajou.Ty jses totiz opak Svejka(ten byl chytrej a delal blbeho a ty jses blbej a delas chytreho.Stepanka


22.05.2002 v 11:10Club speedway

Milý Pavle z Prahy myslím si že ty o tom víš pěkný h.... Jirout měl opravdu kliku Suchánek jezdí s rozumem kdežto Jirout nikdy žádný neměl a ani mít nebude.Kdyby si jel někdy s ním tak by si svůj názor hodně rychle přehodnotil.


25.04.2002 v 12:49pavel praha

tak to že jirout neumí jezdit , je pěkná kravina . až ho suchánek porazí tak názor přehodnotím , ale zatím mu kouká pouze na záda a to z uctivé vzdálenosti.


14.11.2001 v 18:39Jiroutův Karlík

Myslím, že Jirout jneumí jezdit.Byl druhej jenom proto, že ten před nim spadnul. Suchánek, to je větší hvězda než on.


21.10.2001 v 08:41Peter Soukup

Je to hezke cist na listine vitezu jmeno mojeho pritele Franka Juhana z Vancouver v Kanade ,jak najdu v mojem archivu fotografie z Kanady tak Vam je zaslu. S pozdravem Peter Soukup


05.10.2001 v 14:43Rysiek Wroclaw

Piekne zawody, ale musi byc koordynacja terminow
z ligami w Polsce.Pozdrawiamy z Wroclawia.Do zaitra. Rysiek,Darek iJasiu


03.10.2001 v 18:06Aleš z Kolína

Až na ten pravopis,Vendo.


01.10.2001 v 15:11VASEK

BILI TO PĚKNÉ ZAČÁTKY
!


Zveřejněno 27.09.2001

Copyright 2000-2024 © speedway.cz